2024/2025.

Március

A hosszú farsangi idő után újra elkezdődött a legnagyobb ünnepünkre való
felkészülési idő. “Porból vétettünk, porrá kell lennünk. Ám nem a semmiből jöttünk,
hogy aztán megsemmisüljünk! Életünket Istentől kaptuk, és hitünk szerint hozzá is
térünk majd vissza. Ezt a közbülső időt, amit emberi életnek nevezünk, töltsük ezért
az irgalmasság jegyében itt a földön.”
Iskolánk valamennyi diákjával és munkatársával hamvazószerdán a reggeli
szentmisén együtt léptünk az oltár elé, hogy homlokunkra hamuval keresztet írjon az
atya. A nagyböjt a befelé fordulás, az önvizsgálat ideje. Az elmúlt évek jó
gyakorlataként, idén is úgy próbálunk ebben mindenkinek segíteni, hogy a nagyböjti
idő reggelei, lelki percekkel indulnak a nagyobb diákok számára. Ezekben mindig
elhangzik valamilyen szíveinket megszólító történet, a cselekvő szeretet egy-egy
lehetőségére figyelmeztető gondolat. A kisebb diákokkal faliújságon követjük a
nagyböjti napokat. A gyerekek jócselekedetekkel, imával, lemondással készítik
szívüket Húsvét ünnepére.
Minden pénteken 5 órától közös keresztúton vehetünk részt, melyet iskolánk alsós
és felsős diákjai vezetnek hitoktatójuk segítségével. Ezek az alkalmak lehetőséget
adnak arra, hogy ne csak hitbéli ismereteik gazdagodjanak, hanem szíveiket is Jézus
szeretete felé irányítsák.
Minden szerdán zenés dicsőítő szentségimádásra hív templomunk.
Megérkeztek az országos levelezős hittanversenyen 2. helyezést elért csapatok
oklevelei, melyet örömmel vettek át a díjjazottak.
Együtt készülünk a nagyböjti lelki napra, melyben mindenki kreatív ötleteire és segítő
munkájára számítunk és kérjük a Szentlélek teremtő erejét, áldását terveinkre.
„Te vagy a Fény a szívemben Jézus,
Add, hogy ne szólhasson bennem a sötét.
Te vagy a Fény a szívemben Jézus,
Krisztus jöjj, Te vezess utamon!”

Február

Urunk bemutatásának ünnepével kezdődött a hónap.
Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepére kézműves foglalkozásokon gyertyát
készítettünk. Dramatikus feldolgozással eljátszottuk Simeon és Anna
találkozását Máriával és Gyermekével.
Megemlékeztünk Szent Balázs püspökről.
A hónap végén megérkeztek a HEBE országos levelező hittanverseny
eredményei is. Mind a két 3. osztályos csapat az előkelő második helyen
végzett. Nagyon büszke vagyok a gyerekekre!
A 2025-ös esztendő szentév. Mottója: A REMÉNY ZARÁNDOKAI – melyhez
elkészült a faliújság. A diákokkal beszélgettünk a reményről, s mivel
mindannyian úton vagyunk, valamennyi kisdiák neve felkerült a szeretet
ösvényére.
Az elsőáldozásra készülő gyermekek szüleinek Gábor atya a szentségre
felkészítő foglalkozásokat indított, hogy ezzel is segítse a családokat közelebb
kerülni az oltáriszentséghez.
Ferenc pápa gyógyulásáért közösen imádkoztunk a gyerekekkel és a dicsőítő
imaórákon.
Istenünk, emberi gyengeségünk egyedüli támasza,
mutasd meg segítő hatalmadat beteg testvéreinken,
hogy irgalmad erejéből felgyógyulva
egészségben láthassuk őket viszont Egyházadban.
Krisztus, a mi Urunk által. Ámen

Január

Az új esztendő Vízkereszt ünnepével kezdődőtt, lezárult a karácsonyi ünnepkör és kezdetét vette az évközi idő. A levelezős hittanverseny feladatait a két csoportban induló harmadik osztályos kisdiákok elkészítették és postára adtuk. Január különösen kedves hónap intézményünk számára, mert január 18-án iskolánk védőszentjének, Szent Margitnak az emléknapját ünnepeljük. A gyerekek az elmúlt évhez hasonlóan, projekthét keretében ismerkedtek, tanultak Istennek adott életéről, engedelmességéről, kitartásáról, segítőkészségéről, békességszerzéséről. Ezek olyan erények, melyekkel kifejezhetjük szeretetünket embertársaink felé. Az idén beszélgettünk a domonkos nővérekről és egy kedves éneket is tanultunk Szent Margitról, mely a kisebbek számára még közelebb hozta Margit alakját. Mivel ez a tanévünk egyházi iskolaként a 10. újabb lépcsőfokhoz érkeztünk az ünneplésben. „Segíts, ahol kell!” – Szent Margit példája nyomán, a gyerekek osztályonként tablót készítettek arról, hogy ők kinek és miben voltak segítségére a közelmúltban. Ezek a munkák egész éven át segítenek abban, hogyan legyenek leleményesek a szeretet cselekedeteiben és olyan helyzetben láthatják egymást, amelyeket eddig nem ismertek. Mindannyiunkban ott van a szeretet csírája, és tudunk jót tenni!
„Volt egy királylány, Margit a neve, Gyermekként ő már, Istent kereste, Az Ő parancsai szerint munkálkodott, Kolostorba bevonult és imádkozott.”

December

A hónap az Advent, az Úrjövet jegyében telt. Városunk adventi koszorúján szombat esténként, a szentmisét követően gyúlladtak meg a gyertyák. Sok éve hagyomány már, hogy a várakozást iskolánk diákjainak műsora tesz még ünnepélyesebbé.

Ebben a hónapban sok alkalommal jöttünk össze a levelezős hittanverseny feladatain együtt dolgozó 4. osztályos diákokkal. Jókedv, alkotás, közös gondolkodás, munka. Így telt az együtt töltött idő.

Intézményünk két épületében, a gyerekek életkorához alkalmazkodva készítettük a lelkünket Jézus születésnapjára. A nagyiskolában minden reggel a tanárok és diákok közreműködésével napindító gondolatok hangzottak el. A kisiskolában minden osztály az adventi idő hétfőin, az első órában összegyűlt a színházteremben, ahol közös ima és éneklés keretében gyújtottuk meg a gyertyákat, majd hétről hétre új történetet játszottunk el a gyerekeknek. Az első gyertya gyújtásnál Gábor atya gondolatait is meghallgathattuk.

Szent Miklós püspökről az idén is sokat beszélgettünk, hiszen követeit most is nagyon várták a gyerekek. Templomunkban a 3. és 4. évfolyam diákjai üdvözölték Miklós püspök követét, aki megajándékozta a gyerekeket.

Az ötödik évfolyam diákjai tanáraik segítségével szorgalmasan készültek a pásztorjátékra, melyet az éjféli ünnepi szentmise előtt mutattak be a gyerekek.

Az ünnep előtti lelkinapon is igyekeztünk készülni Jézus születésnapjára. A közös szentmise után a 8. osztályosok meglátogatták az időseket, ajándékot vittek a nyugdíjas pedagógusoknak is, melyet a kisiskola diákjai készítettek a Szent Erzsébet projekt keretében. Az ötödik évfolyam pásztorjátékkal, a hatodik évfolyam tánccal is megörvendeztette az időseket és gondozóikat. Az alsó tagozatos kisdiákoknak Fésűs Éva meséi közül választottunk erre az alkalomra is. A történet után jutott még idő kézműveskedésre is. A templomi fenyőket a gyerekek angyalaival díszítették fel.

Az utolsó tanítási napon is az ünnep került órák fókuszába. Padlóképes foglalkozások segítségével igyekeztünk azonosulni Mária és József helyzetével, Jézus születésével.

A takarítást, – melyet legelőször a szívünkben kellett elvégezni,- a templomban közösen végeztük. Nemcsak munkatársak, de még egy első osztályos kisdiák is a segítségünkre volt!

Az ünnep Pilinszky János szerint nem ki-, hanem bekapcsolódást jelent, ahol az egyénileg és a közösségben megélt ünnep középpontjában Istennel találkozhatunk. Ehhez szükségünk van pihenésre, megtisztulásra és megszentelődésre. Egyik sem hiányozhat! Ehhez segítségünkre voltak a hajnali szentmisék, és a lelkigyakorlatos szentbeszédek, a szentgyónás lehetősége.

Reméljük, hogy a Karácsony minden családban Jézus szeretetével megáldott ünnep lett!

Dicsőség mennyben az Istennek,
Dicsőség mennyben az Istennek,
Az angyali seregek, vígan így énekelnek,
Dícsőség, dicsőség, Istennek.”

November

Szent Márton és Szent Erzsébet életpéldája sok éve már iránytűként mutat utat diákjaink számára a szolgáló szeretetre. Az idén is tematikus nap keretében idéztük fel alakjukat, életszentségüket.

 Szent Erzsébet napjához kapcsolódóan ebben az évben is csatlakoztunk jótékonysági eseményhez. Idén is a ”Legyél te is MosolyManó” program keretében gyűlnek az ajándékok. Örömmel tapasztaljuk a sok-sok jószándékot, a szeretetre nyitott szíveket. Az alsó tagozatos  diákok  most is kézműves munkákkal készülnek az adventi időben megajándékozni az idősek otthonának lakóit és az őket gondozókat. Készülnek az ajándékok a nyugdíjas pedagógusoknak is.

November utolsó hetében adventi koszorúkat készítettek a gyerekek osztályaik számára.  Gábor atya megáldotta az elkészült munkákat, melyeket az adventi idő első hétfőjén minden osztályban meggyújtanak majd.

Szombaton a szentmise után felgyulladt az első gyertyaláng városunk adventi koszorúján, ahol – hagyományosan a felső tagozatos gyerekek – rövid irodalmi összeállítással tették még meghittebbé a várakozás örömét. A didergőket meleg tea, forralt bor, zsíros kenyér is várta, így testet, lelket melengetett az este.

Ebben a hónapban megkezdődött két 4. osztályos csapat munkája, mely a Biblia a világ legolvasottabb könyve c. levelezős hittanverseny feladatait közösen dolgozza ki. Sokféle kérdésre keressük a választ, kézműveskedünk, kutatunk, közben örülünk annak, hogy együtt vagyunk.

Úton vagyunk mindannyian, várjuk a Megváltó születésnapját. Szeretnénk jobbak lenni, szeretnénk, ha a SZERETET a mi szívünkbe is szállást venne!

“Jézus kérlek, segíts nekem, hogy megnyissam a szívemet a Te szeretetedre.
Add, hogy meglássalak ma embertársaimban.
Segíts, hogy jobban szeresselek Téged!”
Amen

Október

Októberben sokféle módon ajándékozott meg bennünket Isten. Gyönyörű, szinte nyári időnek örülhettünk. Ebben a hónapban a megdicsőült Egyház tagjai közül Szent Ferencet és a Szűz Anyát köszöntöttük.

 Szent Ferenc Istenhez ragaszkodását, szelídségét – mivel különleges kapcsolata volt a teremtett világgal, köztük az állatokkal, – közel lehetett hozni a kisiskolás gyerekekhez. Beszélgettünk arról, hogy a szentek azok, akiken átragyog a fény. Mi is erre kaptunk meghívást. Kézműveskedtünk, közben közösen gondolkodtunk arról, mit és hogyan tehetünk a környezetünkért, a teremtett világért.

Október a rózsafüzér, a Szűz Anya hónapja volt. Az immár hagyománnyá vált, „1 millió gyermek imádkozza a rózsafüzért” eseményhez iskolánk különleges módon kapcsolódott az idén. A „10 LÉPÉS A SZERETET ÖSVÉNYÉN” projekt második lépéseként 24 órás rózsafüzér maraton-ba kapcsolódott be intézményünk. Október utolsó péntekén 17 órától , szombat 17 óráig tartott a folyamatos imádság, mely szentmisével zárult. Minden osztályból érkeztek gyerekek tanáraik vezetésével és közösen imádkozták a rózsafüzért. Az áhitatot a hittan órákon beszélgetések előzték meg az imákról és Máriáról, magáról a rózsafüzérről. Imádkoztunk egyetemes szándékokért, de arra is lehetőség volt, hogy felnőttek és gyerekek saját imaszándékaikat is odavigyék égi Édesanyánk segítségével az Úr elé.

A hónap utolsó foglalkozásain már a Mindenszentek ünnepére készültünk. Mécseseket készítettünk, beszélgettünk a mennyországról.

Templomunk titulusa Mindenszentek, így november egyházközségünk búcsújával kezdődött. A szentmisét jászfényszarui gyökerekkel rendelkező újmisés atya, Muhari Máté celebrálta.

„A mi hazánk a mennyben van. /Fil. 3,20/

Hála neked Uram, hogy mi is meghívást kaptunk! Köszönjük, hogy vezetsz minket a szeretet ösvényén és segítőink, a szentek, közbenjárnak értünk! Amen.

„Terád vár egy szép ország…”

Szeptember

Drága Atyám!  Kérünk Téged, áraszd ránk Lelkedet, hogy Benned új erőt nyerjünk és készen álljunk az elkövetkező tanévre. Add, hogy kézzelfoghatóan érezzük és lássuk a Te gondviselésed! Emlékeztess minket arra, hogy munkánk nem hiábavaló, hiszen a jövő nemzedékét látjuk el azzal a tudással és eszközökkel, amelyre a későbbiekben szükségük lesz. Újítsd meg szenvedélyemet bölcsességed megosztására! Adj türelmet a diákokhoz, segíts, hogy tudjak higgadt és jószándékú maradni akkor is, amikor joggal lehetnék dühös! Táplálj bennem együttérzést azok iránt, akiket rám bíztál! Türelmet kérek Tőled a szülők és a kollégák, és saját magam felé is – a tanév rutinjába való visszailleszkedéshez, a különböző szerepek megfelelő betöltéséhez, az elintézendő dolgokhoz. Áldj meg engem, és emlékeztess arra, hogy Te minden nap minden lépésénél velem vagy. Ámen.

Ebben a tanévben egyházi iskolánk 10. évfordulóját ünnepeljük. A tanév során, 10 hónapon keresztül, mely az egész évet átölelő projekt, minden hónapban készülünk valamilyen módon erre a szép ünnepre. Projektünk címe: „10 LÉPÉS A SZERETET ÖSVÉNYÉN”

Szeptember elsején a Veni Sancte szentmisével kezdetét vette a 2024/25-ös tanév. Az idei év mottója: ” Jöjjetek, imádjuk az Urat!” Elkészült iskolánk hitéleti faliújságja is, melyen minden kisdiák kinyújtott keze jelzi, hogy Jézus felé tart a szeretet ösvényén.

A hónap elején Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepét búcsúi szentmisében köszöntöttük. Településünk temető kápolnájának titulusa ez az ünnep. Ez szolgált projektünk első lépéseként. Az ünnep hetében iskolánk valamennyi diákja osztályonként, hittan órák keretében beszélgetett az ünnepről és minden diák kézlenyomatot készített, melyek együtt Krisztus keresztjét mintázzák. Mi mindannyian, a Titokzatos Test tagjaiként, Krisztussal egy közösség vagyunk. Ezt jelképezi az elkészült kereszt, melyet a nagyiskola aulájában függesztettünk ki.

 Szeptember 14-én, a Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepén két történelmi eseményre emlékezünk: Krisztus keresztjének megtalálására, valamint visszaszerzésére.
A Szent Kereszt felmagasztalásának ünnepe 335. szeptember 13-ára nyúlik vissza, amikor Jeruzsálemben felszentelték a bazilikát, amelyet Nagy Konstantin császár emeltetett Krisztus sírja fölé. A Szent Keresztet a hagyomány szerint Nagy Konstantin császár édesanyja, Szent Ilona találta meg Jeruzsálemben. A keresztet szeptember 14-én ünnepélyesen felmutatták az összegyűlt népnek. Innen az elnevezés: Szent Kereszt felmagasztalása. Az ereklyét, amelyet később elraboltak a perzsák, Hérakleiosz császár 630 körül szerezte vissza és vitte őrzési helyére – a legenda szerint mezítláb, szegényes ruhában, a saját vállán.

Szent Gellért a pedagógusok védőszentje. Emléknapján szintén hagyomány, hogy Gábor atya az iskolánkban dolgozó valamennyi munkatársért ajánl fel szentmisét. Ez a közös ünnep szeptember 23-án volt, mely Uzsalyné Dr. Pécsi Rita neveléskutató, főiskolai tanár előadásával kezdődött. Címe:Miért nem működik a “Százszor megmondtam??” A sikeres nevelés kulcsa: Az érzelmi intelligencia fejlesztése Sok hasznos információval, új látásmóddal gazdagodtunk. A szentmisét Gábor atya mutatta be. A közös délután agapéval, kötetlen beszélgetéssel vált teljessé.

Az idén is, az év minden hónapjában egyszer karizmatikus énekekkel és hangszerekkel szolgálunk a szentmisén, melybe felnőttek és gyerekek is bekapcsolódnak. Erre szeptember utolsó vasárnapján került sor.